Świetliki dachowe

Najczęściej montowane przez nas świetliki dachowe to:

  • świetliki łukowe (kalenicowe oraz połaciowe)
  • świetliki płaskie (kalenicowe oraz połaciowe)

Głównym argumentem przemawiającym za wyborem świetlików płaskich oraz łukowych jest ich cena w porównaniu do innych świetlików.

Galeria świetlików dachowych

Czym tak naprawdę są świetliki dachowe?

Z definicji możemy powiedzieć: „Świetlik – przeszklona konstrukcja na dachu, pełniąca funkcję przede wszystkim doświetlenia pomieszczeń.”

Świetliki dachowe są znakomitym rozwiązaniem na zapewnienie większego nasłonecznienia, a także docieplenia (przy konstrukcji o niskim współczynniku przenikalności cieplnej) dużych obiektów magazynowych. Jeżeli chcemy, aby nasza konstrukcja, którą stawiamy była bardziej energooszczędna, to świetliki są idealnym sposobem na oszczędności w trakcie jego użytkowania.

Wiele firm ma w swojej ofercie remonty świetlików już istniejących oraz montaż świetlików na budynkach oddanych wcześniej do użytku. Myślę, że to już świadczy o popularności samych świetlików.

Dziś pisząc ten artykuł przypomniałem sobie pewien blok – w którym klatka schodowa jest wewnątrz w formie kwadratu – taki dziedziniec, ale od góry zabudowany właśnie świetlikiem z szkła – wielka piramida, szkło zbrojone drutem. Do dziś pamiętam wpadające promienie słońca. A już trochę czasu minęło jak tam byłem…

Rozróżniamy kilka typów świetlików dachowych. Przede wszystkim są to świetliki:

  • łukowe,
  • kopułkowe,
  • trójkątne (zwane też dwuspadowymi albo piramidowymi).

W ofercie rynkowej można też się spotkać ze świetlikami jednospadowymi.

Najpopularniejszymi są świetliki typu łukowego. Są stosunkowo tańsze od pozostałych, ponieważ nie zawierają  kalenicy. Dużą zaletą świetlików trójkątnych jest to, że ich kształt nie pozwala na zbieranie się śniegu na ich powierzchni. Kopułowe świetliki są najdroższe, ponieważ najwięcej się zużywa na nie materiału (ok. 40% więcej w porównaniu do świetlików łukowych), ale dzięki temu zyskujemy równomierne nasłonecznienie.

Jednospadowe świetliki, natomiast, jako jedyne mogą być montowane tylko na dachach o bardzo dużym spadzie lub sam ten spad tworzyć.

Od rodzaju świetlików na jakie się zdecydujemy, możemy za dodatkową opłatą, zwiększyć funkcjonalność naszych świetlików. Często firmy produkujące mają w swojej ofercie świetliki, których dodatkową funkcją będzie oddymienie pomieszczenia (klatki schodowej).

  • Świetliki dachowe, w zależności od producenta są zrobione albo z akrylu (PMMA) albo z poliwęglanu (PC). Jakie są zalety obu? Akryl jest odporny na wpływy klimatyczne i jest mniej wrażliwy na substancje żrące. Tymczasem poliwęglan jest bardziej odporny na działanie wysokich i niskich temperatur, promieni UV oraz na uderzenia.
  • Świetliki dachowe mogą być połączone w pasma świetlne, które stosuje się do oświetlenia obiektów o bardzo dużych powierzchniach użytkowych. Tworzenie pasm świetlnych pozwala obniżyć koszty inwestycji, głównym powodem jest fakt, iż elementy zamykające świetlik z dwóch stron zastąpione są panelem, którego koszt jest niższy niż wyprodukowanie ścianek zamykających.

Zajmujemy się także montażem świetlików i renowacją już istniejących.