Płyty warstwowe

Podstawowe dane techniczne płyt warstwowych

Parametry REMO PRUSZYŃSKI GÓR-STAL
Rodzaj rdzenia: styropian / PUR / wełna mineralna styropian wełna mineralna PUR / PIR 
Grubość płyty [mm]:  40-250  40-250  40-100
Długość maksymalna [m]: 30  14 16,5
Szerokość całkowita [mm]: 1220
1175
1020
Szerokość systemowa [mm]: 1200 1150 1000
Grubość okładziny zewnętrznej [mm]: 0,5
0,5
0,5
Grubość okładziny wewnętrznej [mm]: 0,5
 0,5 0,5
Profilowanie okładziny zewnętrznej: Mikrotrapezowanie, Gładkie  Mikrotrapezowanie  Liniowe, Mikroprofilowane,
Faliste, Rowkowe 
Profilowanie okładziny wewnętrznej: Mikrotrapezowanie, Gładkie Gładkie  Liniowe, Gładkie

 

 

Termopanele są to materiały warstwowe (nazwa wymienna dla płyty warstwowej – tzw. płyty obornickiej) – najczęściej spotykane to trzy warstwowe panele zbudowane z okładziny wewnętrznej, zewnętrznej i rdzenia pełniącego funkcje izolacyjne. Popularnymi materiałami stosowanymi jako izolacje są:

  • polistyren spieniony (nazwa handlowa styropian)
  • wełna mineralna
  • pianka poliuretanowa

Okładziną najczęściej spotykaną jest blacha stalowa ocynkowana lakierowana o grubości do 0,55mm, od spodniej strony (wnętrze budynku) można zastosować blachę o mniejszej grubości: 0,4mm lub 0,5mm, dla górnej powłoki wystawionej na działanie warunków atmosferycznych nie zaleca się stosowania blach cieńszych niż 0,5mm.

Płyty warstwowe (termopanele) są materiałem budowlanym, który charakteryzuje nie tylko łatwość montażu panelowego, ale przede wszystkim możliwość modyfikowania na etapie produkcji w prosty i nieskomplikowany sposób grubości materiału wypełniające, czy samej okładziny dobranej do potrzeb specyfikacji danego obiektu.

Standardowo stosowana blacha stalowa może być zastąpiona przez takie materiały jak płyta kartonowo gipsowa, czy też braku okładziny z blachy od strony wewnętrznej (np. gdy decydujemy się na dach z blachy a posiadamy odeskowanie). Wtedy bezzasadne staje się stosowanie płyty obustronnie pokrytej blachą. Dla płyt warstwowych ze rdzeniem styropianowym wewnętrzną stroną wtedy jest styropian, a dla płyt z pianki poliuretanowej od wewnętrznej strony stosowany jest arkusz papieru (ma to swoje uzasadnienie w procesie produkcyjnym takiej płyty). Zaznaczyć trzeba także, że każdy panel już na wstępnym etapie produkcji jakim jest rozwijanie wałka blachy, jest zabezpieczany folią przezroczystą mająca za zadanie chronić przez zarysowaniem i przypadkowymi uszkodzeniami, warstwy ochronnej.

Natomiast nie występuję płyta warstwowa jednostronna z wełny mineralnej, ze względu na właściwości fizykochemiczne wełny jej struktura nie byłaby stabilna, pomijając fakt, że wełna jest jednym z najcięższych materiałów izolacyjnych stosowanych w płytach warstwowych.

Rodzaj wypełnienia i jego grubość dobierana jest do potrzeb jakie musi spełnić konkretna konstrukcja w odniesieniu do przenikalności cieplnej. Wiadomo, że im grubsza warstwa izolacyjna tym skuteczniejsza będzie ochrona przed ucieczką  ciepła z budynku, czy też dostaniem się do wnętrza np. chłodnia.

Płyty warstwowe produkowane są w różnych grubościach [mm]:

  • 40
  • 60
  • 80
  • 100
  • 120
  • 150
  • 200
  • 250

Często na stronach producentów płyt warstwowych są dostępne specyfikacje oferowanych grubości płyt i ich specyfikacja termiczna, a także nośność. Postaram się w najbliższym czasie zamieścić informacje (tabele charakterystyk płyt warstwowych – termopaneli).

Zaletą płyt warstwowych nie wątpliwie jest ich cena metra bieżącego powierzchni w porównaniu do powierzchni tradycyjnej ściany o takich samych właściwościach oporu cieplnego. Budując z płyty warstwowej możemy zaoszczędzić czas, pieniądze ponieważ łatwość i szybkość montażu wpływają na szybkie wykończenie inwestycji i uruchomienie działalności.

Płyty warstwowe są produkowane pod wymiar konkretnego zamówienia, co ułatwia montaż i ogranicza wszelkie docięcia do niezbędnego minimum. Budowanie z płyt warstwowych niewątpliwie można przyrównać do konstruowania z klocków Lego – ogranicza nasz tylko nasza wyobraźnia (no i prawo budowlane :)).