Płyty warstwowe Dachowe

Biały dach = zimny dach

Eksperyment Pani Doktor Dominique Hes z Uniwersytetu w Melbourne w dużym skrócie polegał na przemalowaniu powierzchni dachu i pomiarze absorpcji promieni słonecznych, a co za tym idzie stopnia nagrzewania się dachu.

Poniższy film przedstawia przebieg eksperymentu oraz wnioski wraz z komentarzem badaczy. Film pochodzi z oficjalnego kanału Uniwersytetu w Melbourne.

Eksperyment jest częścią większego projektu pt.: „zmniejszenia emisji CO2 przez miasta”.

Wnioski z eksperymentu

  1. Temperatura wewnątrz budynku niższa o 4 stopnie
  2. Nawet 0 10% dłuższy czas pracy w komfortowych warunkach
  3. Niższe zużycie energii na klimatyzowanie pomieszczeń (w Polsce przyjęło się, że większość inwestorów skupia się nad ochroną przed zimnej, zapominając o komfortowych warunkach w czasie pracy latem)
  4. Podobny efekt można uzyskać stosując znacznie droższe „zielone dachy”, koszt przemalowania dachu jest relatywnie tańszym rozwiązaniem oraz odchodzą koszty pielęgnacji zielonego dachu.

Płyty dachowe w kolorze białym

Większość producentów płyt warstwowych zaleca stosowanie białych poszyć dachowych, ze względu właśnie na fakt, że kolor biały odbija promienie słoneczne i nie powoduje nagrzewania się powierzchni dachu.

Duża część inwestorów widzi dach w całej gamie kolorów tylko nie w białym kolorze. Bo podobno biały dach „źle wygląda„.

Budynki z płyt warstwowych mają opinię, że latem gorąco, a zimą zimno – chyba warto się zastanowić, co jest tego przyczyną i czy na prawdę winę ponosi płyta warstwowa czy inwestor?

W takich przypadkach bardzo często spotykam się z sceptycyzmem, że to nie wiele itp. Tak to niewiele, tylko proszę sobie przypomnieć jak w gorący dzień człowiek wchodzi nawet do ciut chłodniejszego pomieszczenia, co wtedy czuje?