Biały dach = zimny dach
Eksperyment Pani Doktor Dominique Hes z Uniwersytetu w Melbourne w dużym skrócie polegał na przemalowaniu powierzchni dachu i pomiarze absorpcji promieni słonecznych, a co za tym idzie stopnia nagrzewania się dachu.
Poniższy film przedstawia przebieg eksperymentu oraz wnioski wraz z komentarzem badaczy. Film pochodzi z oficjalnego kanału Uniwersytetu w Melbourne.
Eksperyment jest częścią większego projektu pt.: „zmniejszenia emisji CO2 przez miasta”.
Wnioski z eksperymentu
- Temperatura wewnątrz budynku niższa o 4 stopnie
- Nawet 0 10% dłuższy czas pracy w komfortowych warunkach
- Niższe zużycie energii na klimatyzowanie pomieszczeń (w Polsce przyjęło się, że większość inwestorów skupia się nad ochroną przed zimnej, zapominając o komfortowych warunkach w czasie pracy latem)
- Podobny efekt można uzyskać stosując znacznie droższe „zielone dachy”, koszt przemalowania dachu jest relatywnie tańszym rozwiązaniem oraz odchodzą koszty pielęgnacji zielonego dachu.
Płyty dachowe w kolorze białym
Większość producentów płyt warstwowych zaleca stosowanie białych poszyć dachowych, ze względu właśnie na fakt, że kolor biały odbija promienie słoneczne i nie powoduje nagrzewania się powierzchni dachu.
Duża część inwestorów widzi dach w całej gamie kolorów tylko nie w białym kolorze. Bo podobno biały dach „źle wygląda„.
Budynki z płyt warstwowych mają opinię, że latem gorąco, a zimą zimno – chyba warto się zastanowić, co jest tego przyczyną i czy na prawdę winę ponosi płyta warstwowa czy inwestor?
W takich przypadkach bardzo często spotykam się z sceptycyzmem, że to nie wiele itp. Tak to niewiele, tylko proszę sobie przypomnieć jak w gorący dzień człowiek wchodzi nawet do ciut chłodniejszego pomieszczenia, co wtedy czuje?